Mi-T-M 10HP 120GAL STATIONARY ELECTRIC ADD-23110-120HM
31 Items sold in last 3 hours
75 People watching this product now!
Category:
Description
ADD-23110-120HM
ADD M Series – 10.0 HP Duplex Horizontal
Motor: Industrial low RPM motor · Magnetic start for thermal overload protection
Components: ASME safety valves · Tank pressure gauge · Hour meter · Large fly wheel · Intake filter/silencer · Tank shut-off valve · 3 position switch – compressor 1 (lead motor pump), automatic alternating and compressor 2 (lead motor pump)
Other Models Available:
ADD-20310-120HM 200V, 3Ø, 61.6A
ADD-23310-120HM 230V, 3Ø, 53.6A
ADD-46310-120HM 460V, 3Ø, 26.8A
Specifications
CFM @ PSI
– 68.4 @ 175
Horsepower/Motor
– 10.0 HP, 230V, 1Ø, 78.0A
Pump RPM
– 990
Tank Size
– 120-gallon
Bolt Down (LxW)
– 34.5 x 23.5 in.
Weights & Dimensions
Net Weight
– 1221.00 lbs.
Shipping Weight
– 1300.00 lbs.
Length
– 74.00 in.
Width
– 26.50 in.
Height
– 58.00 in.